jak mierzyć swoje ciało i dobierać ubiór»
jak dobrać bluzę kimona?

jak dobrać spodnie?

jak dobrać pas?

jak dobrać hakamę?

wymiary do hakamy indywidualnej

schemat najczęściej wymaganych wymiarów przy doborze ubioru

k1 - obwód bioder
k2 - obwód pasa
k3 - obwód klatki piersiowej mierzony na wysokości piersi, w najszerszym miejscu
k4 - obwód szyi
k5 - wymiar mierzony od górnej krawędzi pasa do kostki stawu skokowego
k6 - wzrost
k7 - rozpiętość ramion
k8 - odległość od 7 kręgu szyjnego do końca mięśnia pośladkowego

m1 - obwód bioder
m2 - obwód pasa
m3 - obwód klatki piersiowej
m4 - obwód szyi
m5 - wymiar mierzony od górnej krawędzi pasa do kostki stawu skokowego
m6 - wzrost
m7 - rozpiętość ramion
m8 - odległość od 7 kręgu szyjnego do końca mięśnia pośladkowegojak mierzyć rozpiętość ramion?


żeby właściwie zmierzyć rozpiętość ramion, wyciągnij obie ręce przed siebie (trzymając je równolegle na szerokość barków) i zmierz odległość od nadgarstka do nadgarstka prowadząc miarę przez plecy, jak na powyższym rysunku; mierzenie rozpiętości z rękami wyciągniętymi na boki jest niewłaściwe i daje nieprawidłowy wynik.
 


jak mierzyć długość pleców?
długość pleców jest wymiarem mierzonym od 7 kręgu szyjnego do końca mięśnia pośladkowego.
 
 

ZA NIM SKORZYSTASZ Z PONIŻSZYCH PODPOWIEDZI, W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI SPYTAJ SWOJEGO SENSEIA/TRENERA/NAUCZYCIELA JAKIE JEST ETYKIETA DOJO/KLUBU CO DO UBIORU !!!jak dobrać bluzę kimona?


1. zmierz rozpiętość ramion i dobierz bluzę tak aby rozpiętość rękawów mniej więcej pokrywała się z Twoją rozpiętością ramion (rozpiętość rękawów może być nawet minimalnie większa niż Twoja rozpiętość ramion); pamiętaj, że przy pierwszym praniu ten wymiar zbiegnie się ok. 5-6% i wtedy Twoje nadgarstki się odkryją, rękawy nie powinny jednak sięgać wyżej niż 5cm ponad nadgarstek przy rękach opuszczonych wzdłuż tułowia;
2. bluza nie może być zbyt obcisła, ponieważ nie będziesz mieć komfortu ćwiczenia, nie może też być zbyt luźna aby nie przeszkadzała w czasie treningu; zmierz obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu lub obwód brzucha (w zależności od tego który wymiar jest większy) i dobierz bluzę tak aby dwukrotna szerokość bluzy była większa od zmierzonego obwodu o ok. 18-22%; pamiętaj, że bluza zwęzi się ok. 5-6% po pierwszym praniu;
3. długość bluzy bywa kwestią preferencji lub też przepisów; najczęściej przyjmuje się jednak, że bluza (przewiązana pasem) powinna się kończyć w miejscu gdzie kończy się mięsień pośladkowy, a zaczyna tył uda lub nieznacznie niżej; długość bluzy zatem będzie odpowiadać wymiarowi k8/m8 + 10-15cm (patrz powyżej).jak dobrać spodnie?

1. długość spodni odpowiada mniej więcej wymiarowi k5/m5; zazwyczaj tam gdzie wiążesz pas będziesz wiązać też spodnie; jeśli jednak jest inaczej przyjmij za punkt wyjścia miejsce wiązania spodni, a nie pasa; pamiętaj, że po pierwszym praniu spodnie skórczą się ok. 5-6% i nie powinny sięgać wyżej niż 5cm powyżej kostki stawu skokowego, chyba że zwyczaje klubowe pozwalają na inną odległość.
2. spodnie nie mogą być zbyt obcisłe dla zachowania komfortu ćwiczenia, nie mogą być też zbyt luźne; zmierz obwód bioder w najszerszym miejscu i dobierz spodnie tak aby dwukrotna szerokość spodni w pasie była większa od zmierzonego obwodu bioder o ok. 18-22%; pamiętaj, że spodnie zwężą się ok. 5-6% po pierwszym praniu;jak dobrać pas?

w zależności od tego jaka jest etykieta klubowa lub przepisy, pas można przewiązywać pojedyńczo lub podwójnie; najczęstszym sposobem jest wiązanie podwójne; zmierz obwód swojego pasa i wybierz taki który będzie dwukrotnie dłuższy od tego wymiaru plus 50-80cm na węzeł i luźno zwisające końcówki (im osoba wyższa tym większy zapas).jak dobrać hakamę?

nie należy dobierać hakamy wyłącznie do wzrostu; miejsce wiązania hakamy jest sprawą indywidualną i różni się w zależności od płci oraz budowy ciała; mężczyźni zazwyczają wiążą hakamę nisko na biodrach, kobiety wyżej - w pasie; dlatego też oferowane przez nas hakamy kobiece są dłuższe od męskich dla tego samego wzrostu; 
aby dobrze dobrać hakamę musisz wiedzieć 3 rzeczy:
1. na jakiej wysokości będziesz wiązać hakamę (zależy od preferencji, od etykiety lub obu na raz),
2. dokąd hakama ma sięgać (zależy od preferencji, od etykiety lub obu na raz),
3. znać swój obwód pasa;
ad.1 i 2. najczęściej się przyjmuje, że hakama jest wiązana 4-5cm powyżej standardowego pasa judo jakim przewiązuje się kimono, lub równo z górną krawędzią kaku obi; najczęściej się przyjmuje też, że hakama powinna się kończyć ok. 1cm poniżej kostki stawu skokowego; tak więc przed wyborem rozmiaru hakamy załóż pas lub kaku obi i zmierz z boku ciała odległość od górnej krawędzią pasa judo/kaku obi do miejsca gdzie spodnie mają się kończyć; pamiętaj aby w przypadku pasa judo dodać 4-5cm do wyniku;
ad. 3. ten punkt dotyczy wyłącznie osób które mają większy obwód pasa niż bioder; po pomiarze sprawdź czy długość przedniego himo hakamy wystarczy do tego aby się obwiązać 4 razy i pozostanie zapas ok. 40-50cm na węzeł.
W PRZYPADKU HAKAM BAWEŁNIANYCH ZAPAS NA SKURCZ DODAJEMY SAMI W PROCESIE WYKRAWANIA. NIE BIERZ TEGO POD UWAGĘ PRZY WYBORZE ROZMIARU.

wymiary do hakamy indywidualnej

abyśmy mogli uszyć hakamę na rozmiar indywidualny potrzebujemy 3 wymiarów:
1. obwód pasa
2. obwód bioder (najlepiej mierzony w kimonie)
3. długość hakamy (wymiar od górnej krawędzi himo do dołu hakamy); sposób pomiaru długości hakamy podajemy w temacie "jak dobrać hakamę" (powyżej).
po wybraniu na karcie produktowej rozmiaru indywidualnego, wyświetlą się 3 opcje w których należy podać powyższe wyniki.
W PRZYPADKU HAKAM BAWEŁNIANYCH ZAPAS NA SKURCZ DODAJEMY SAMI W PROCESIE WYKRAWANIA. NIE BIERZ TEGO POD UWAGĘ PRZY PODAWANIU WYMIARÓW.